Teknoloji Kataloğu Bilgi Sayfası

Teknoloji Kataloğuna İlişkin Temel Bilgiler

Teknoloji Kataloğu, Minimum Performans Kriterlerinin üzerine çıkan popüler teknolojilerden oluşan küresel bir veritabanıdır. Katalog açıktır. Üreticiler ve satıcılar, diledikleri zaman yeni teknolojilerin bu kataloğa eklenmesini talep edebilirler.

Teknoloji Kataloğu ülkeye göre filtrelendiğinde, söz konusu ülkedeki minimum performans kriterlerini karşılayan teknolojiler belirlenir. Bu teknolojiler EBRD GEFF finansmanı almaya uygundur, ancak tüm bu teknolojiler söz konusu ülkedeki yerel satıcılardan temin edilebilir.

Yerel satıcılardan temin edilebilen uygun teknolojileri görmek için, seçtiğiniz ülkenin Teknoloji Seçme Aracını ziyaret edin.

Green Economy Financing Facility hakkındaki genel bilgilere bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

Teknoloji Kataloğu hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen yukarıdaki soruları tıklayın.

“Bir ülkede uygun olmak” ne demektir?

Teknoloji Kataloğunda ülkeye göre filtreleme yaparsanız, söz konusu ülkede uygun olarak değerlendirilen ürünlerin bir listesini görebilirsiniz. Uygun ifadesi, ürünün EBRD tarafından söz konusu ülke için belirlediği uygunluk kriterlerini karşıladığı anlamına gelir. Ürün bu ülkede de mevcutsa, ürünün üzerine tıklayarak ve ‘Satıcı bul’ seçeneği ile satıcı araması yaparak bir mağaza bulabilir ve ürünü satın alabilirsiniz. Ürün bir ülke için uygunsa ve kimse tarafından satılmıyorsa, mağazanızdaki GEFF aracılığıyla finansman sağlanabilecek ürün yelpazesini genişletmek için bu ürünü ithal etmeyi düşünebilirsiniz. EBRD, Green Trade Facilitation Programı aracılığıyla size destek sağlayabilir.

EBRD’nin GEFF birimlerinden birinde finansmana uygun olarak değerlendirilen ürünlerin satışını nasıl artırabilirim?

Teknoloji Kataloğundakifiltreleme seçeneklerinden ülkenizi seçin. Ülkenizdeki uygun ürünlere göz atın. Ürün açıklamasının yanında görüntülenen üretici veya satıcı ile iletişime geçin. EBRD Green Trade Facilitation Programıüzerinden finansal destek talep edin. Ürünü ithal etmek için Teknoloji Seçme Aracındaki hesabınızda oturum açın. Ürüne kaydolun ve Teknoloji Seçme Aracında adınızın yer almasından doğan avantajlardan faydalanın.

EBRD’de kullanılan uygunluk kriterleri nelerdir?

Minimum Performans Kriterleri (MPC), her ülkeye ve her teknoloji kategorisine göre tanımlanmıştır. MPC, teknoloji maliyetleri ve pazar olgunluğu gibi yerel pazar gelişmelerini yansıtan tipik yenileme teknolojilerinin referans sınırının en az %20 üstünde performans iyileştirmesi gerektirir, böylelikle yalnızca yerel pazarlarda bulunan yüksek performanslı teknoloji segmentlerini destekler.

Ürünlerin uygunluğu nasıl değerlendirilir?

Yeni ürün ekledikleri sırada, üreticilerden ve satıcılardan bu ürünlerin teknik niteliklerini sunmaları istenir. Sunulan bilgiler, Teknoloji Seçme Aracı Yönetimi tarafından doğrulanır. Nitelikler her bir teknolojiye özeldir. Ürünlerin uygunluğu, sunulan niteliklere göre sistem tarafından otomatik olarak değerlendirilir ve Minimum Performans Kriterleri ile karşılaştırılır.

Sattığım ürünleri benzer ürünlerle nasıl karşılaştırırım?

Teknoloji Kataloğu, kullanıcılara çeşitli filtreleme ve sıralama seçenekleri sunar. Kullanıcı ayrıca listesine ürün ekleyebilir ve listeyi inceleyebilir. Böylelikle ürünlerin kullanıcı dostu bir arayüz aracılığıyla karşılaştırılması mümkün olur.

Daha fazla yardım için lütfen Teknoloji Seçme Aracı Yönetimi ile iletişime geçin.